Martina Trchová

Ilustrátorka, učitelka výtvarné výchovy, skladatelka, hudebnice, zpěvačka a maminka dvou malých dětí, které jsou od roku 2022 ústředním tématem jejích deníkových kreseb z cyklu „Mateřský spam“.

V galerii Ve Skle Martina představuje tři obrazy z autorské knihy Babi, která se začala rodit v období prvního lockdownu (2020) a o tři roky později pak vyšla v nakladatelství Host.

z autorské obrazové knihy Babi

Autorská kreslená kniha BABI

Je to jako ztratit se v galerii a zapomenout na čas. Nebo jako snít jeden sen za druhým. Knížka Martiny Trchové přináší silný zážitek čtenářům všech věkových kategorií. Ti malí se mohou cítit spříznění s hlavní hrdinkou, dvouletou holčičkou objevující svět, který oplývá kouzly a tajemstvím. Velcí čtenáři si mohou prožít dojemný rozměr nuceného odloučení od prababičky. Všichni máme tuhle zkušenost odžitou. A nejde jen o prodělaný lockdown, vždyť každoročně nás chřipková epidemie odřízne od blízkých v nemocnici. Vždycky je zkrátka někdo daleko…

Martině Trchové se podařilo vytvořit něžnou i dojemnou obrázkovou knížku, která nepotřebuje slova. Epický rozměr plně zastávají celostránkové obrazy kombinované s komiksovými okénky. Nechybí příběh, detail, metafory ani překvapení. Sedm epizod, sedm procházek po kouzelném okolí, které všechny vedou na stejné místo, nahoru po schodech do babiččina bytu. A nezáleží na tom, že jednou je nutné projít šnečí ulitou a jindy připlachtit na pampeliškovém padáčku.

Mateřský spam

Holčíčky (2023)
Víkend v Šumperku (2023)
Prázdniny v Telči (2023)

Webové stránky autorky
výtvarno:
www.martinatrchova.cz
hudba:
www.trchova.cz

Facebook
martiatrchovaART1