Vendula Chalánková

Rodačka z Troubek nad Bečvou, žijící a tvořící v Brně.

V roce 2006 absolvovala Fakultu výtvarných umění (VUT Brno) v Ateliéru Environment pod vedením Vladimíra Merty a Mariana Pally. První samostatnou výstavu měla v roce 2001 v brněnském Kabinetu můz. Dosud její díla hostily galerie u nás, na Slovensku, v Německu, Maďarsku, Anglii, Bosně a Herzegovině, Chorvatsku a v Japonsku. V roce 2006 získala Cenu Nadání Hlávkových a v roce 2009 ocenění Zlatá stuha za knihu O červené karkulce.

Vendulka Ilustrovala přes desítku knih. Její vizuální styl provází animovanou sérii pro českou televizi Zpívejte s námi, animované filmy ze života Leoše Janáčka, Gregora Johanna Mendela nebo animovaný pořad divadla Minor.

Je zastoupena ve sbírce Národní galerie, Moravské galerii, sbírce Marek, v Galerii výtvarného umění v Chebu, Muzeu umění Olomouc a Museum für Angewandte Kunst ve Vídni.

Červená Karkulka s Myslivcem zachraňují babičku
(ilustrace ke knize Mariana Pally „Budulínek“, 2024)

Pohádkový spletenec Mariana Pally

„Budulínek“ je výpravný příběh z pera spisovatele a konceptuálního umělce Mariana Pally (*1953), spojující několik tradičních, notoricky známých českých pohádek. Budulínek se postupně seznamuje se Smolíčkem, Červenou Karkulkou, Jeníčkem, Mařenkou a dalšími známými postavičkami. Díky jejich setkání se propojují i do té doby oddělené pohádkové světy a následné události zvolna nabírají nepředvídatelný spád. Do perníkové chaloupky, ve které zlá ježibaba vykrmuje Jeníčka s Mařenkou, se Budulínek vmísí se slovy: „Babičko, kolik mi zaplatíte, když se nechám sníst?“. Ježibaba: „Jen pojď dál, chlapečku, určitě se nějak domluvíme…„.

Jak to všechno dopadne? To se čtenáři dozví v bohatě ilustrované knize, která v roce 2024 vychází v Nakladatelství Magda.

Vendulka Chalánková (*1981)

Marian Palla: BUDULÍNEK

Široký pije moře (ilustrace ke knize Mariana Pally „Budulínek“, 2024
Ježibaba z perníkové chaloupky vykrmuje chlapce (ilustrace ke knize Mariana Pally „Budulínek“, 2024)
Jelen odváží od jezinek Smolíčka s Budulínkem. (ilustrace ke knize Mariana Pally „Budulínek“, 2024)

web
vendulachalankova.cz